В Донецкой епархии молятся о спасении от эпидемии и исцелении болящих

29 марта, в Четвёртую Неделю Великого поста, Высокопреосвященнейший Иларион, митрополит Донецкий и Мариупольский совершил Божественную литургию в Спасо-Преображенском кафедральном соборе города Донецка.

Была совершена сугубая молитва ко Господу о даровании всем нам Его всесильной помощи и заступничества в дни угрозы эпидемии. Отметим, что по благословению Священного синода в каждом храме  Украинской Православной Церкви, на каждом богослужении священнослужители и миряне молятся о том, чтобы заболевание, вызванное коронавирусом отступило, а инфицированные получили от Бога скорейшее исцеление и выздоровление.

Напомним текст молитвы, с которой Священный Синод УПЦ благословил обращаться к Господу во время пандемии COVID-19:

Боже Великий и Вышний, Благоутробный и Человеколюбивый Владыко, услыши нас недостойных рабов Твоих, во множестве милости Твоея и низпосли нам помощь Твою во время нашествия болезни губительныя на род человеческий, Твоею Кровию искупленный.

Вемы Господи, яко согрешихом пред Лицем Твоим и грехом нашим несть числа . Но умилосердися и отврати от нас гнев Твой праведный на ны движимый. Не прогневайся на ны зело , Ты бо рекл еси , яко радость бывает на небеси о едином грешнице кающемся. Приими ныне и наше покаяние, слезы и смиренныя молитвы возносимыя из глубины сердец наших пред святым олтарем Твоим.

Отче щедрот, Боже всякого утешения, укрепи ны молитвами Преблагословенныя Владычицы нашея Богородицы, силою Честнаго и Животворящего Креста , святаго великомученика и целителя Пантелеимона, святителя Луки, исповедника Крымскаго, святых врачей и целителей наших: Агапита, Дамиана, Ипатия Печерских и Всех святых земли нашея и прекрати болезненное поветрие и отжени от нас всякую болезнь и немощь, да избавльшеся от всякия напасти Рукою Твоею крепкою, поработаем Ти со всяким благодарением. Да яко и ныне причащающеся Твоего неизглаголаннаго Человеколюбия, поем и славим Тя, Творящаго великая и чудная, славная же и изрядная.

Яко Ты еси Источник исцелений, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Комментирование запрещено