Соглашение о сотрудничестве Украинской Православной Церкви и Государственного департамента по вопросам исполнения наказаний

“Враховуючи історичне свідчення позитивної ролі релігії та Церкви в суспільній свідомості, відродженні споконвічних традицій православ’я та зміцнення духовних почуттів у серцях українського народу, Українська Православна Церква в особі Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви Володимира та державний департамент України з питань виконання покарань в особі директора департаменту Івана Васильовича Штанька висловлюють готовність до співробітництва в сфері морального відродження осіб, які скоїли злочин та відповідно до вироку суду тримаються в установах кримінально-виконавчої системи.

Підвалини християнської релігії, що пронизані духом милосердя і любові до ближнього, визначили зміст відношення перших християн до злочинців, які знаходилися в тюрмах. Як свідчить Біблія, сам Христос закликав своїх послідовників відвідувати тюрми. В одній із бесід з своїми учнями Він сказав: “У в’язниці був і ви не відвідали Мене” (Євангеліє від Матфея, 25:36).

Християнське духовенство з перших століть дотримувалося вчення Христа і постійно піклувалося про засуджених, спонукаючи їх до каяття, примирення з Богом та суспільством. Історична спадщина України дає зразки ефективного використання релігії у справі соціалізації особи.

Реформування кримінально-виконавчої системи України, переосмислення принципів виконання покарання надали можливість задоволення права засуджених на свобод світогляду і віросповідання та повернення священнослужителів до активної участі в моральному відродженні злочинців як єдиної гарантії моральної доброчинної життєдіяльності.

Виходячи із спільного прагнення Української Православної Церкви та Державного департаменту України з питань виконання покарань у забезпеченні конституційного права громадян, які тимчасово ізольовані від суспільства, на свободу світогляду та віросповідання, сприянні їх становленню на життєву позицію, яка відповідає соціальним нормам, заявляємо про необхідність:

1. Надання можливості священнослужителям Української Православної Церкви відвідання установ кримінально-виконавчої системи для відправлення богослужінь, Таїнств та треб, проведення індивідуальних духовно-просвітницьких співбесід із засудженими та підслідними на добровільних засадах та з урахуванням специфіки режиму зазначених установ.
  2.

3. Сприяння обладнанню в установах кримінально-виконавчої системи приміщень для здійснення молитов та релігійних обрядів.
  4.

5. Надання допомоги у створенні бібліотек духовної літератури, забезпечення установ кримінально-виконавчої системи відео- та аудіо матеріалами духовно-просвітницького напрямку.
  6.

7. Участі священнослужителів Української Православної Церкви в семінарах з проблем духовного просвітництва персоналу установ кримінально-віконавчої системи та проведенні занять з окремих тем предмета “Релігієзнавство” в Чернігівському юридичному училищі державного департаменту України з питань виконання покарань.
  8.

9. Підготовки для оприлюднення через засоби масової інформації спільних матеріалів про взаємодію Української Православної Церкви і Державного департаменту України з питань виконання покарань в питаннях морального відродження осіб, які порушили закон.
  10.

11. Створення об’єднавчої робочої групи для координації взаємодії між Українсько Православною Церквою та Державним департаментом України з питань виконання покарань.

Хай допомагають нам в цьому сила Божа та людська наполегливість!”

19 листопада 1999 р., м. Київ